ETENDUS „Inimese hääl“

Pille Smirnova särab taas laval, tuues vaatajateni Jean Cocteau lummava monodraama „Inimese hääl“. Lavastaja Juhan Kubu käe all Kolgas lavale toodud etendus viib publiku naise sisemaailma sügavustesse – hetkedesse, kus armastus on lagunemas, kuid side armastatuga veel püsib läbi katkestuste ja tagasi helistamiste.

Jean Cocteau kirjutas näidendi „Inimese hääl“ 1929. aastal. Ligi sada aastat tagasi loodud tekst käsitleb igikestvaid teemasid – armastust, lõppenud kooselu, hüvastijättu. Kuigi ajastud muutuvad, jäävad inimlikud tunded ja vajadused samaks: olla armastatud, mõistetud ja kuulda võetud. Tegemist on ajatu looga, mille emotsionaalne laetus kõnetab ka tänapäeva vaatajat.

Pille Smirnova kehastuses muutub tekst erakordselt elavaks ja liigutavaks. Etendus on pälvinud kõrge tunnustuste teatrifestivalil – Pille Smirnova võitis tiitli PARIM NAISMONOMAAN 2025 ning sai PUBLIKU LEMMIKU tiitli, kinnitades tema jõulise ja sügavalt liigutava esituse mõjukust.

 

Tund enne etenduse algust on avatud puhvet ning võimalus külastada Anija mõisa püsinäitust soodushinnaga 6 eur/in.

Muusikaetendus “Kihlus mõisas” ja Eldor Renteri 100. sünniaastapäevale pühendatud näituse avamine

MUUSIKAETENDUS „Kihlus mõisas“
Esinevad: Rocca al Mare Kooli õpilased, vilistlased, õpetajad ja sõbrad.
Dramaturg, lavastaja ja muusikaline juht: Rocca al Mare Kooli kultuuriajaloo ja muusikaõpetaja Hanna Renter, Eldor Renteri tütar.
Muusika on valitud kujutama läbilõiget Eldor Renteri kunstnikuteest. Etendus sisaldab aariaid, laule ja ansambleid erinevatest ooperitest, operettidest ja muusikalidest, mille dekoratsioonid ning kostüümid Eldor Renter omal ajal lõi. Nende hulgas on näiteks G. Bizet ooper “Carmen”, W.A. Mozarti ooper “Don Giovanni”,  P. Tšaikovski ooper “Jevgeni Onegin”, G. Puccini ooper “Boheem”, F. Lehari operett “Lõbus lesk” ja  J. Bocki muusikal “Viiuldaja katusel”.
NÄITUS
Anija mõisa härrastemajja üles seatud näitusel eksponeeritakse Eldor Renteri erinevate lavastuste kostüüme, kostüümikavandeid, lavastuste kujundamise käigus maalidena valminud pilte ning kostüümide juures on lavastust tutvustavad pildid. Ühtlasi esitleme kavandite digitaliseeritud pildikollaaže. Näitus on üleval kuni augustikuu lõpuni.
Etendus on vaheajaga ning kestab ca 2 h. Avatud puhvet.

Anija valla harrastuskuntsnike näitus Anija mõisa aidas

Näituse avamine Anija mõisa aidas 1. juunil kell 15:00

Näituse korraldaja ja kuraator kunstnik Eve Kruuse

Olete lahkesti oodatud!

Näitus jääb külastajatele vaatamiseks 29. juunini ja on avatud mõisa lahtiolekuaegadel, T-P kell 12-19.

Sissepääs tasuta.

 

C-Jam ja Margareth Mürk ”…ja põleb maa”

Juulis läheb tšellokvartett C-Jam esmakordselt tuurile koos erakordselt andeka laulja Margareth Mürgiga. Ja see on alles ühise teekonna algus. Margareth Mürk on viimase superstaarisaate finalist. Võib täie kindlusega väita, et teda ootab ees suur ja kuulsusrikas tulevik. Esitusele tuleb paremik koos salvestatud lugudest ning ka valik C-Jami repertuaarist. See kooslus rikastab kindlasti väärikalt publiku sumedaid suveõhtuid.

Andrus Kivirähk ”Aabitsa kukk”

AABITSA KUKK
Autor Andrus Kivirähk
Lavastaja Andrus Vaarik
Kunstnik Hanna Allsaar
Mauno rollis Lauri Liiv
Mauno käis esimeses klassis kaheksa aastat. Kui tal juba habe kasvama hakkas, pakkus õpetaja välja, et võiks poisi teise klassi üle viia. Mauno seda aga ei soovinud ja nii tema koolitee lõppeski. Tema jaoks oli ja on oluline aabits. Läbi aabitsatekstide tõlgendab Mauno nii maailma kui ka inimesi enda elus ja selle ümber. Ta usub, et kõik, mis aabitsas kirjas on, on tõsi. Sellepärast ei armasta ta ka pakse ja peenikese kirjaga juturaamatuid. Nendes pole ju midagi sellist, mida aabitsas ei ole. Aabitsasse talletatu peale on aga Maunol hea mälu – kõik luuletused, mõistatused ja jutud on tal peas. Nii ta istubki päevad läbi oma koduaknal, vaadeldes elu selle taga ning vanu mälupilte enda sees. Kuid lisaks aabitsale on Maunol ka üks tähtis töö ja suur saladus….
“Aabitsa kukk” on Andrus Kivirähki mononäidend, mis ilmus raamatuna 2006. aastal. Eesti Draamateatris tuli „Aabitsa kukk“ lavale 2004. aastal (lavastaja Andrus Kivirähk), esietendus toimus Tartus komöödiafestivalil Lutsu Teatrimajas. Tõnu Oja mängis peategelase Mauno rolli üle kolmesaja korra ja kokku üheksa aastat.
„Aabitsa kukk“ on komöödia, mille mitmed tasandid puudutavad erinevaid teemasid ja probleeme, mis avatakse üsnagi ühiskonnakriitilisel viisil. Näidendi põhiteema on pisikene ja vaene inimene, kellele pidevalt ülekohut tehakse. Siiski on sellel pisikesel inimesel maailmas mille või kelle peale loota – aabitsa ja oma onu peale. Aabitsast leiab vastuse igale küsimusele. Onu jällegi toetab Maunot, öeldes talle mida teha ja kuidas elada. Nii muutub vaese inimese toimetulek elus lihtsamaks, sest oma peaga ei peagi ju ilmtingimata mõtlema.
Etendue pikkus 1 h 25 min (vaheajata)

Sirelilõhnaline ööbiku öökohvik

Traditsiooniks saanud varasuvise VESTLUSÕHTU  külaliseks on sel korral kirjandusteadlane ja Tallinna Kirjanduskeskuse direktriss MAARJA VAINO.

Eesti raamatu aasta ning Eduard Vilde juubeliaasta on heaks põhjuseks võtta luubi alla romaan „Kui Anija mehed Tallinnas käisid“ ning ühtlasi rääkida ka kirjaniku põnevast elust ja karakterist.

Tänavu möödub 160 aastat kirjaniku ja seltskonnategelase Eduard Vilde sünnist. “Ütleme kirjaniku ja seltskonnategelase, sest Eduard Vilde oli omal ajal pidevalt tähelepanu all – küll oma noorpõlve pööraste tegude, küll teravate sõnavõttude tõttu,” selgitas Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino. “Kuid ennekõike tuleb Eduard Vildet hinnata muidugi kirjanikuna. Eesti raamatu aastal on põhjust meenutada, et just Vilde pani rahva lugema – tema jutud ja joonealused romaanid olid esimesed teosed, mille nimel tulid inimesed varavalges lehetoimetuse ukse taha sabasse seisma, et trükisoojast ajalehest uut osa lugeda.”

(Väljavõte Tallinna Kirjanduskeskuse koduleheküljelt)

 Vestlusõhtu on pühendatud Eesti raamatu aastale.

Avatud puhvet, kus oma kuulsaid hõrgutisi pakub Anija Mõisakohwik.

 

Lisainfo: +372 5553 0038 ja info@anijamois.ee

Kontsert-vestlusõhtu: surm – vestlus, mida me väldime

Surm on viimane tabu – teema, mida kardetakse puudutada, kuid mis puudutab meid kõiki. See vestlusõhtu on kutse mõista, avastada ja murda hirmu piirid, sest võib-olla just surma mõistmine õpetab meid tõeliselt elama.

📍 Anija mõis
📅 13. aprill 2025
⏰ 16:00–19:00

Kas oled kunagi tundnud, et surmast rääkimine on tabu? Et see on midagi, mida pigem välditakse kui mõistetakse?

Kutsume sind ainulaadsele kontsert-vestlusõhtule, kus avame julgelt ukse ühele elu sügavaimale ja vältimatule teemale – surmale ja selle tähendusele.
Selles õhtus saavad kokku muusika ja mõtisklused, filosoofia ja psühholoogia, teadus ja teadvus. See ei ole lihtsalt vestlus, vaid ruum, kus võib küsida, mõelda ja avastada – ilma hirmuta, ilma eelarvamusteta.

🎶 Õhtut saadab võimas muusikaline elamus Merike Susi poolt.

Vestlust veavad:
Jane Hiibus – psühholoog
Eda Haabu – UTTA Rahvusvahelise Teadvuse Võimaluste Arendamise keskuse Eesti filiaali juht ja kvantpsühholoogia 5. taseme õpilane

Mõned teemad, mida avame:

  • Miks me kardame surma? – Kas see tuleneb teadmatusest, kaotusehirmust või hoopis millestki sügavamast? Kas surmahirm on meis loomulik või õpitud?
  • Kas surm on lõpp või üleminek? – Filosoofilised, psühholoogilised vaated ja teaduslikud avastused elu ja teadvuse jätkumisele.
  • Reinkarnatsioon ja hinge teekond – Mis juhtub pärast surma ja kuidas selleks valmistuda õigesti?
  • Lein ja enesetunne – Miks leina protsess on nii sügav ja kuidas sellest läbi minna?
  • Trauma kui äratuskell – Kuidas surma ja kaotuse kogemus võib viia sügavama enesearenguni?
  • Kvantreaalsus ja surm kui transformatsioon – Uued vaated teadvusele ja eksistentsile.

See õhtu on sulle, kui:

  • Soovid avastada, mida surm tegelikult tähendab – ilma hirmuta.
  • Tunned, et see teema on sind alati huvitanud, kuid pole leidnud õiget kohta, kus seda uurida.
  • Tahad leida rahu seoses leina, kaotuse ja elu ajutisusega.
  • Otsid sügavamat mõistmist ja uusi perspektiive, kuidas surm mõjutab elu ennast.

Osalemine on eelregistreerimisega.
Kohtade arv on piiratud!

Registreeru ja saa osa vestlusest, mida enamik inimesi väldib.

13. aprill 2025
Kell 16:00–19:00
Imeline ja maagiline Anija mõis

Tund enne kontserti algust on võimalik külastada Anija mõisa püsinäitust „Mõisa aja lugu“ soodushinnaga ja avatud on ka puhvet.

Tule, kuula, mõtle kaasa. Surm võib olla elu suurim õpetaja.

Klaveriduo pärastlõuna Anijal!!

Klaveriduo Johan Randvere – Justas Šervenikas

Kavas:
Schubert. Fantaasia f-moll D.940 (op. posth. 103)
Čiurlionis. “Metsas”
Sisask. Valitud osi kogumikust “Tähistaeva tsükkel”
Debussy. “Väike süit” L 65

Tunnustatud ja pikalt koos tegutsenud ning üksteist muusikaliselt imeliselt tunnetav klaveriduo esitab neljal käel romantilist klaverimuusikat. Kui klaveri sooloõhtut võib võrrelda sümfooniakontserdiga klaverile, siis nelja käe klaverirepertuaar kõlab otsekui kõigi žanrite suurejooneline koondpalett, mille värvid ja varjundid on topelt võimsad. Nii saab romantilise muusika klaveriõhtust erakordne tunnete ja emotsioonide täius, kus võimas on veelgi võimsam ja habras ning õhuline veelgi peenetundelisem ja pastelsem.

Vaheajata kontsert kestusega 1 t 10 min

Vanatantsuansamblid Fioretto ja Saltatriculi. Kavaleride aja kevadball

Vanaaegsete tantsude huvilistel on tore võimalus osa saada 17. sajandi Inglise haritlaste stiilis tantsupeost. Peo alguses esitavad tantsuansamblid Fioretto (Rakvere) ja Saltatriculi (Tartu) lavalisemaid tantse ja laule, seejärel saavad soovijad ise tolle aja seltskonnatantse kaasa teha, just sellises järjekorras, nagu Londoni tantsukoolides siis käis – alustame ülilihtsatest tantsudest ja edeneme sealt jõudumööda keerulisemateni.

Kevadine lastelaager Anija mõisas

Ootame 6-11 aastaseid lapsi seiklusele Anija mõisa võlumaailma, kus saame koos avastada ja kogeda kevadist mõisaelu kogu selle eheduses. Astume üheskoos ajas tagasi ning sukeldume mõisapere kevadistesse toimetustesse.
Salapärastes mõisaruumides ootab ees põnev aardejaht, võtame ette lõbusad meisterdamised ning naudime kevadist mõisparki. Eraldi luubi all on saabuvad lihavõtted!

Vanusegrupp: 6-11 a (k. a)
Asukoht: Anija mõis

Laagri ajakava: Päevad algavad kell 08:30 ja lõppevad kell 16:30
Toitlustus: 3 korda päevas
Info ja registreerimine: 5553 0038, info@anijamois.ee
Minimaalne grupi suurus: 6 last
Registreerumise tähtaeg 14. aprill