Põhjamaa. Mõisamängud Anijal

Kammermuusikute suvefestival mõisates 2025
Põhjamaa
Katrin Helena Kuslap (sopran), Kadri-Ann Sumera (klaver)
Kavas: Tubin, Strauss, Sibelius, Clarke
Sel aastal on juubelisünnipäev paljudel eesti heliloojatel, nende seas ka Eduard Tubinal, kelle sünnist möödub 120 aastat. Toome tema muusika varasalvest ettekandele laule Ernst Enno ja Juhan Liivi tekstidele. Muidu üsna süngemeelse helilooja loomingus on oma koht ka helgematel värvidel ja just need tulevad esile Enno lootusrikka igatsuse ning Liivi looduspiltide viisistustes.
Üha enam kogub (taas)tuntust inglise-ameerika helilooja Rebecca Clarke, kelle laulud kannavad kargelt poeetilist ilu. Ettearvamatu Põhjameri on tema helikeelele kindlasti oma pitseri vajutanud. Põhjamaad on esindatud Soome tuntuima helilooja Jean Sibeliuse jõuliselt omapäraste lauludega.
Richard Straussi laululooming on saksa Lied’i raudvara. Armastuse õrnust ja joobumust pole vist keegi osanud täpsemini muusikaliselt kirjeldada. Üks on selge – armastus teeb inimese paremaks ning annab tiivad, et ületada ka kuristikke!
Inglise helilooja Benjamin Britteni helikeel on reibas ning toniseeriv ka tõsistel teemadel rääkides. Tsüklis „On this Island” („Sellel saarel”) käsitletakse elu ja surma, lootuste ja nende purunemise, võimu ja rõhutute, päeva askelduste ning öö-leevenduse vaheldumist, aga teose tundetoon on julgustav ja tujutõstev.
Praegu on Eestimaa täis lilleõisi, muude seas õitsevad rukkililled, moonid ja vesiroosid. Just neist kirjutab Richard Strauss oma laulutsükli „Neiulilled”, võrreldes iga lille ühe tütarlapse karakteriga. Lisaks õitsevatele kaunitaridele on siin kirjeldatud ka luuderohtu – tagasihoidlikku, tuge vajavat, ent nii kaunist varju ja igirohelust pakkuvat taime.
Kontserdikava:
Eduard Tubin (1905-1982)
Ernst Enno laulud
Igatsus (1941)
Hall laul (1926)
Kesk laotusi (1927/1965)
Hällilaul (1939)
Richard Strauss (1864-1949)
Die Nacht (Öö)
Das Rosenband (Roosipael)
Die Georgine (Daalia)
Zueignung (Pühendus)
Morgen (Homme)
Jean Sibelius (1865-1957)
Norden (Põhjamaa)
Flickan kom ifrån sin älsklings möte (Tüdruk tuli kohtamiselt)
Rebecca Clarke (1886-1979)
The Seal Man
Shy One
The Cloths of Heaven
Eduard Tubin
Juhan Liivi laulud
Sügise päikene
Punane õunapuu õis
Lumehelbeke
Katrin Helena Kuslap alustas lauluõpinguid Tartus Heino Elleri nim. Muusikakoolis Taavi Tampuu klassis. Aastast 2017 on ta õppinud Kopenhaagenis Taani Kuninglikus Muusikaakadeemias professor Hanna Hjorti juures, ning aastal 2024 lõpetas sealsamas Postgraduate Soloist Program’i professor Helene Gjerrise juhendamisel.
Katrin Helena on tegev väga erinevates muusikavaldkondades kammermuusikast ooperini ning barokist kaasaegse muusikani. Ta on osalenud nii ooperiproduktsioonides (Suor Angelica/Puccini – Kopenhaageni Ooperifestival; Teravkõrvalise Vixeni seiklused/Janacek – Taani Kuninglik Muusikaakadeemia; The Pit: “Greed”+”A Hand of Bridge”/Dove&Barber – Taani Kuninglik Lavakunstikool) kui vokaalsümfoonilistes suurvormides (Suveöö unenägu/Mendelssohn, Requiem/Faure, Ein deutsches Requiem/Brahms, Oratorio de Noël/Saint-Saens jm) ning teinud koostööd mitmete tunnustatud dirigentide, pianistide ja orkestritega (Concerto Copenhagen. The Copenhagen Philharmonic Orchestra, Danish Chamber Orchestra, Camerata Øresund). Soolo-laulu kõrvalt võib Katrin Helenat kuulda nii Taani Raadio Kontsertkooris kui ka mitme professionaalse vokaalansambli koosseisus.
Koos Lied-duo partneri Hazel Friedmaniga on Katrin Helena muuhulgas saavutanud 2. koha Rued Langgaardi konkursil Taanis (2022) ning eripreemia parima taanikeelse teose eest Kopenhaageni Lied-Duo konkursil (2023). Koos on nad osalenud põnevatel meistrikursustel Malcolm Martineau, Roger Vignolese, Katherine Ciesinski, Anne Sofie von Otteri ja Keval Shah käe all. Samuti osalesid nad prestiižsel Schuberti- ja Kaasaegse Muusika konkursil Austrias, Grazis. Aprillis võib neid juba kuulda Sibeliuse konkursil Soomes. Lied-duona otsivad nad pidevalt uusi värve ja helisid nii kaasaegse kui klassikalise lied-repertuaari hulgast. Nende repertuaarist võib leida põnevaid heliloojaid nagu Libby Larsen, Unsuk Chin, George Crumb, Isabel Mundry, Moritz Eggert ja Nick Martin. Nende lavaline koostöö ja musitseerimine leiavad alati äramärkimist oma ühtsuse, musikaalsuse ja põneva energia osas.
Kadri-Ann Sumera on mitmekülgne pianist, kes on ühtviisi tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina ning kelle repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäeva uusima muusikani. Olulisel kohal tema repertuaaris on eesti ja eriti ta isa Lepo Sumera muusika, kelle klaveriloomingu on ta salvestanud plaadile. Koostöös Iris Oja ja teiste lauljatega on käsil Mart Saare laulupärandi salvestamine, millest seni on ilmunud kolm albumit, samuti on Kadri-Ann virtuaalalbumina välja andnud Mart Saare klaverimuusikat ning koos pianist Talvi Hundiga Ardo Ran Varrese ja Heino Elleri palad Eesti rahvaviisidele. Kadri-Ann on ka sage nüüdismuusika esitaja.
Kadri-Ann on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õpetajad Merike Bürger, Ülle Sisa, Maigi Pakri), Eesti Muusikaakadeemias (professor Peep Lassmann) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (professsor Arbo Valdma), kust sai nov. 2004 magistridiplomi (Konzertexamen). Oli aastal 2004/5 Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis.
Kadri-Ann on teinud saatejuhina koostööd Klassikaraadioga ning olnud pedagoog ja kontsertmeister Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis. Hooajal 2015/16 töötas ta õppejõuna Darmstadti muusikaülikoolis (Akademie für Tonkunst Darmstadt), alates sügisest 2016 Georg Otsa nim. Tallinna muusikakoolis ning alates 2022 sügisest Tallinna Muusika- ja Balletikoolis (MUBA). Aastaid on ta MTÜ Kammermuusikute tegevliikmena vedanud koolikontsertide projekte. Muuhulgas tegeleb ta aktiivselt süstasõiduga ning matkad on teda viinud Euroopastki kaugemale – Malawisse Aafrikas, Gröönimaale ja Fidžile.
Aastast 2023 on Kadri-Ann Sumera ka Eesti Kirjanike Liidu liige. Tema sulest on ilmunud eluloolistel seikadel põhinev raamat „Seitsme aja raja taga” ja romaan „Basiliski lapsed”.

Avatud talude päevad 12.-13. juulil

Pakume koostöös MTÜ Anija-Kuusemäe külaseltsi ning ümbruskonna inimestega põnevat programmi:

  • Anija mõisa härrastemaja püsinäituse külastus
    • Giidituurid härrastemaja püsinäituse piletiga tasuta (kl 10, 12, 14, 16)
    • Põllutöömasinate väljapanek (OÜ Koplimäe Agro)
    • Hobuvankrisõidud kell 13-17.00 (Arumäe tall)
    • Ponisõidud kell 13-17.00 (Arumäe tall)
    • Taluloomad (lambad, kanad) (Lillepõllu talu)
    • Lasteala vahvate tegevustega (MTÜ Anija-Kuusemäe külaselts)
    • Käsitöö ja talutoodete müük
    • Kodukohvikud
    • Avatud Mõisakohwik
    • Töötoad (mee vurritamine ja vaigukipsist alused)
    • Fotonurk (MTÜ Anija-Kuusemäe külaselts)
    • Kunstnik Eve Kruuse maalide näitus-müük
    • Mesilasteraapia

12.07 on kohal Kristjan Sallu Salmre driftiautoga
6.-13.07 Anija-Kehra kergliiklustee “liikuv viktoriin”

Liikuv viktoriin

Anija-Kehra kergliikusteel liigeldes märka viktoriinipunkte ja osale!

Osalemiseks tuleb kasutada QR koode, mis avavad küsimuse ja annavad võimaluse vastata. Viktoriin sulgub peale Avatud Talude päeva programmi lõppemist Anija mõisas. Võitjatega võetakse ühendust!

ETENDUS „Inimese hääl“

Pille Smirnova särab taas laval, tuues vaatajateni Jean Cocteau lummava monodraama „Inimese hääl“. Lavastaja Juhan Kubu käe all Kolgas lavale toodud etendus viib publiku naise sisemaailma sügavustesse – hetkedesse, kus armastus on lagunemas, kuid side armastatuga veel püsib läbi katkestuste ja tagasi helistamiste.

Jean Cocteau kirjutas näidendi „Inimese hääl“ 1929. aastal. Ligi sada aastat tagasi loodud tekst käsitleb igikestvaid teemasid – armastust, lõppenud kooselu, hüvastijättu. Kuigi ajastud muutuvad, jäävad inimlikud tunded ja vajadused samaks: olla armastatud, mõistetud ja kuulda võetud. Tegemist on ajatu looga, mille emotsionaalne laetus kõnetab ka tänapäeva vaatajat.

Pille Smirnova kehastuses muutub tekst erakordselt elavaks ja liigutavaks. Etendus on pälvinud kõrge tunnustuste teatrifestivalil – Pille Smirnova võitis tiitli PARIM NAISMONOMAAN 2025 ning sai PUBLIKU LEMMIKU tiitli, kinnitades tema jõulise ja sügavalt liigutava esituse mõjukust.

 

Tund enne etenduse algust on avatud puhvet ning võimalus külastada Anija mõisa püsinäitust soodushinnaga 6 eur/in.

Muusikaetendus “Kihlus mõisas” ja Eldor Renteri 100. sünniaastapäevale pühendatud näituse avamine

MUUSIKAETENDUS „Kihlus mõisas“
Esinevad: Rocca al Mare Kooli õpilased, vilistlased, õpetajad ja sõbrad.
Dramaturg, lavastaja ja muusikaline juht: Rocca al Mare Kooli kultuuriajaloo ja muusikaõpetaja Hanna Renter, Eldor Renteri tütar.
Muusika on valitud kujutama läbilõiget Eldor Renteri kunstnikuteest. Etendus sisaldab aariaid, laule ja ansambleid erinevatest ooperitest, operettidest ja muusikalidest, mille dekoratsioonid ning kostüümid Eldor Renter omal ajal lõi. Nende hulgas on näiteks G. Bizet ooper “Carmen”, W.A. Mozarti ooper “Don Giovanni”,  P. Tšaikovski ooper “Jevgeni Onegin”, G. Puccini ooper “Boheem”, F. Lehari operett “Lõbus lesk” ja  J. Bocki muusikal “Viiuldaja katusel”.
NÄITUS
Anija mõisa härrastemajja üles seatud näitusel eksponeeritakse Eldor Renteri erinevate lavastuste kostüüme, kostüümikavandeid, lavastuste kujundamise käigus maalidena valminud pilte ning kostüümide juures on lavastust tutvustavad pildid. Ühtlasi esitleme kavandite digitaliseeritud pildikollaaže. Näitus on üleval kuni augustikuu lõpuni.
Etendus on vaheajaga ning kestab ca 2 h. Avatud puhvet.

C-Jam ja Margareth Mürk ”…ja põleb maa”

Juulis läheb tšellokvartett C-Jam esmakordselt tuurile koos erakordselt andeka laulja Margareth Mürgiga. Ja see on alles ühise teekonna algus. Margareth Mürk on viimase superstaarisaate finalist. Võib täie kindlusega väita, et teda ootab ees suur ja kuulsusrikas tulevik. Esitusele tuleb paremik koos salvestatud lugudest ning ka valik C-Jami repertuaarist. See kooslus rikastab kindlasti väärikalt publiku sumedaid suveõhtuid.

Andrus Kivirähk ”Aabitsa kukk”

AABITSA KUKK
Autor Andrus Kivirähk
Lavastaja Andrus Vaarik
Kunstnik Hanna Allsaar
Mauno rollis Lauri Liiv
Mauno käis esimeses klassis kaheksa aastat. Kui tal juba habe kasvama hakkas, pakkus õpetaja välja, et võiks poisi teise klassi üle viia. Mauno seda aga ei soovinud ja nii tema koolitee lõppeski. Tema jaoks oli ja on oluline aabits. Läbi aabitsatekstide tõlgendab Mauno nii maailma kui ka inimesi enda elus ja selle ümber. Ta usub, et kõik, mis aabitsas kirjas on, on tõsi. Sellepärast ei armasta ta ka pakse ja peenikese kirjaga juturaamatuid. Nendes pole ju midagi sellist, mida aabitsas ei ole. Aabitsasse talletatu peale on aga Maunol hea mälu – kõik luuletused, mõistatused ja jutud on tal peas. Nii ta istubki päevad läbi oma koduaknal, vaadeldes elu selle taga ning vanu mälupilte enda sees. Kuid lisaks aabitsale on Maunol ka üks tähtis töö ja suur saladus….
“Aabitsa kukk” on Andrus Kivirähki mononäidend, mis ilmus raamatuna 2006. aastal. Eesti Draamateatris tuli „Aabitsa kukk“ lavale 2004. aastal (lavastaja Andrus Kivirähk), esietendus toimus Tartus komöödiafestivalil Lutsu Teatrimajas. Tõnu Oja mängis peategelase Mauno rolli üle kolmesaja korra ja kokku üheksa aastat.
„Aabitsa kukk“ on komöödia, mille mitmed tasandid puudutavad erinevaid teemasid ja probleeme, mis avatakse üsnagi ühiskonnakriitilisel viisil. Näidendi põhiteema on pisikene ja vaene inimene, kellele pidevalt ülekohut tehakse. Siiski on sellel pisikesel inimesel maailmas mille või kelle peale loota – aabitsa ja oma onu peale. Aabitsast leiab vastuse igale küsimusele. Onu jällegi toetab Maunot, öeldes talle mida teha ja kuidas elada. Nii muutub vaese inimese toimetulek elus lihtsamaks, sest oma peaga ei peagi ju ilmtingimata mõtlema.
Etendue pikkus 1 h 25 min (vaheajata)

Muuseumiöö Anija mõisas

Anija mõis on rahvusvahelisel muuseumipäeval avatud 12:00 – 23:00. Külastajatel on võimalus tutvuda härrastemajaga ning avastada püsinäitust “Mõisa aja lugu”, võtta osa eriprogrammidest, nautida Mõisakohwiku hõrgutisi, jalutada lummavas mõisapargis ja osaleda käsitöökambri raamatu-teemalises töötoas.
16:00 – 17:00 Lasteprogramm “Oswaldi päev”. Hind 5 EUR/laps. Eelregistreerimisega info@anijamois.ee.
Oswald on 6-aastane Anija mõisa perepoeg, kelle päevad on täis põnevaid seiklusi ja juhtumisi. Ootame lapsi avastama mõisamaailma ning piiluma mõisalaste igapäevaellu -– mis elu nad mõisas elasid, mis olid nende kohustused, rõõmud ja mured. Lasteprogramm põhineb Anija mõisa püsinäituse jaoks kirjutatud raamatul “Oswaldi päev. Ühe päeva sündmused mõisa noorhärra elus” ning on sobilik 5-10 aastastele lastele. Programmi viib läbi jutuvestja.
17:00 – 21:00 Hobuvankri- ja ponisõidud härrastemaja ümbruses. Hind 4 EUR/in; Arumäe tall
18:00, 20:00 ja 22:00 Ekskursioon Anija mõisa härrastemajas. Kestus 30 min, hind 5 EUR. Eelregistreerimisega info@anijamois.ee.
Terve päev: Teadmistemäng „Kui Anija mehed Tallinnas käisid“. Tasuta.
Iseseisev teadmistemäng põhineb Eduard Vilde romaanil „Kui Anija mehed Tallinnas käisid“. Vahva võimalus oma teadmised proovile panna.
Terve päev: Aardejaht „Muinasjutud“. Tasuta.
Iseseisev aardejaht kulgeb läbi härrastemaja salongide, kus lastel tuleb vastata küsimustele armastatud klassikaliste muinasjuttude kohta. Huvitav seiklus kogu perele.
Terve päev: Käsitöökambri töötuba. Hind 8 EUR/meisterdus.
Tule uudistama, mida on võimalik meisterdada raamatust.
Terve päev: Raamatuvahetuspunkt ja lugemisnurk
Vaheta oma kasutult seisvad raamatud uute ja huvitavamate vastu või võta hetk, et neid kohapeal nautida.
*Sissepääs härrastemajja 1 EUR. Alla 8-aastased lapsed ja muuseumikaardi omanikud tasuta.
*Tasulised programmid sisaldavad härrastemaja sissepääsupiletit.

*Mõisapargi külastus tasuta.

Suvine lastelaager

Anija mõisa suvine lastelaager toimub 10.-11. juunil.
Ootamas on 2 päeva vahvaid seiklusi!

Seekordses laagris oleme juba mõnusalt suvelainel. Uurimegi lähemalt suviseid mõisatoimetusi. Leiame toatüdruk Marilt vahva kirja ja tutvume salapärase mõisaeluga.
Seikleme looduskaunis pargis ja peame mõnusa pikniku. Otseloomulikult kuuluvad laagri juurde ka aardejaht, põnevad mängud ja meisterdamised.

Tule meiega seiklema!

Vanusegrupp: 6-11 a (k. a)
Asukoht: Anija mõis
Laagri ajakava: Päevad algavad kell 08:30 ja lõppevad kell 16:30
Toitlustus: 3 korda päevas
Hind: 90 EUR (2 päeva; alates pere teisest lapsest soodustus 20%)
Info ja registreerimine: 5553 0038, info@anijamois.ee
Minimaalne grupi suurus: 6 last
Registreerumise tähtaeg 06. juuni

Emadepäeva fotosessioon

Jäädvusta kauneid hetki koos emaga!
Kõige armsam kingitus emale on ühiselt veedetud aeg. Tulge 11. mail Anija mõisa emadepäeva fotosessioonile ning me hoolitseme, et need erilised hetked saavad ka jäädvustatud. Mõisa omanäoline ja stiilne interjöör ning mõisapark pakuvad selleks rohkesti imelisi võimalusi.
Professionaalse fotograafi poolt läbiviidava tunniajase fotosessiooni hind seltskonnale on 135 EUR. Hind sisaldab fotode järeltöötlust (umbes 25-30 fotot).
Pildistamine toimub valdavalt mõisa peahoones ning sobivate ilmastikuolude korral ka mõisapargis.
Lisaks on võimalus tasuta tutvuda Anija mõisa püsinäitusega “Mõisa aja lugu”.
Fotosessioon toimub teile sobival ajal, saate selle kokku leppida fotograaf Raul Valgistega: raul.valgiste@gmail.com, +372 513 6333.