Märtsiküüditamise mälestuspäev

Tänavu möödub 76 aastat Nõukogude okupatsioonivõimu massikuriteost Balti rahvaste vastu.
Nõukogude režiim küüditas Eestist vägivaldselt Siberisse üle 22 000 inimese,
kolmest Balti riigist kokku üle 90 000 inimese, nende seas palju lapsi ja vanureid.

Teisipäeval, 25. märtsil kell 12:00 asetame pärjad ja süütame küünlad Kehra jaamahoone mälestuskivi juures.

Kuulame lauluklubi „Helin“ esituses laule ja palve peab Harju-Jaani koguduse õpetaja Jaan Nuga.

“FRÄNK” esilinastus ja ansambel KÄSI kontsert

Tõnis Pilli täispikk mängufilm “FRÄNK” – Kehra esilinastus ja kontsert Anija Valla Kultuurikeskus, reedel 21. märtsil, kell 19.00, uksed 18.30.
“FRÄNK” on Tõnis Pilli esimene täispikk mängufilm, mille mitmed võttekohad asusid Kehras.
FRÄNKi loo keskmes on katkisest perest pärit Paul (Derek Leheste), kes satub võõrasse linna ja teeb õnne otsides valesid otsuseid, kuni tema allakäigu peatab ootamatult üks kummaline puudega mees (Oskar Seeman).
Kehra esilinastusel võtavad sõna filmitegijad.
Pärast linastust jätkub õhtu ansambel Käsi kontserdiga.
🎥 Peaosades: Derek Leheste, Oskar Seeman, Tõru Kannimäe
Kaastegijad: Märt Pius, Priit Võigemast, Tiina Tauraite, Katariina Tamm, Oliver Kõvask, Jekaterina Linnamäe, Märt Avandi jpt.
Filmi levitab Hea Film. Filmi tootja Allfilm
Palume arvestada, et film võib sisaldada materjali, mis ei sobi alla 12-aastastele.
Üritus on tasuta – kinnita oma tulek siin:
https://forms.gle/WpDkwHcurqUFx3wJ9

Dokumentaalfilm “Leelo. Ükskord me naerame niikuinii”

Dokumentaalfilm “Ükskord me naerame niikuinii” avab Leelo Tungla varjatud ja värvikad tahud,
viies vaataja rännakule läbi tema elu, perekondlike ja rahvuslike väärtuste – kõike seda
ühiskondlike muutuste tuultes läbi aastakümnete. Kuidas luua midagi, mis on suurem kui inimene
ise, ja tuua kokku põlvkondi nii raamatu lehekülgedel, eurolaval kui laulukaare all? See on film
eestlusest, headusest ja püüdest leida eneses naer kõigi raskuste kiuste.

Režissöör-stsenarist: Marta Pulk
Operaator: Taavi Arus
Monteerija: Hendrik Mägar
Helirežissöör: Gabriel Solis
Helilooja: Sander Mölder
Produtsent: Johanna Maria Paulson / Stellar Film

Kehra metsast maailma

Kehrast pärit diplomaadi, riigimehe ja kirjamehe Kaarel Robert Pusta 1936. aastal ilmunud mälestusteraamatu “Kehra metsast maailma” pealkiri saab uue kohtumise sarja tunnuslauseks.

Pusta sünnist möödub 1. märtsil 142 aastat. Tema elust ja tegemistest kõneleb kirjandusteadlane Janika Kronberg.

Sellele järgneb kontsert, kus kuulame prantsuskeelseid laule duo Salon Poulencette’i esituses. Laulab Kaisa Jõhvik ja teda saadab klaveril Mari Visnapuumägi.

 

Vabariigi pillimees Toomas Valk ja tema pereansambel

Tähistame Eesti Vabariigi  107. aastapäeva Toomas ja Meel Valgu  pereansambli kontserdiga Kehra muuseumis.

Lõõtsamängijad Toomas ja Meel elavad Setomaal Nedsaja külas. Nende ühine kirg on vanad seto pillilood. Meel ja Toomas on andnud kontserte ja sisustanud peoõhtuid kõikjal Eestis ning tutvustanud seto ja eesti pillilugusid ja tantse ka Prantsusmaal, Saksamaal, Lätis, Venemaal, Udmurdimaal, Mordvamaal ja Tatarimaal. Meel ja Toomas on koos pilli mänginud juba 16 aastat ja mõlemaid on korduvalt valitud Seto Kuningriigi parimaks pillimeheks.

2024. aasta novembris valiti Toomas Valk vabariigi pillimeheks. Pillimehena, Nedsaja Küla Bändi liikme ja lauljana on ta hästi tuntud, vähem on teada, et Toomase sünnikodu oli Kehras.  Nüüd tuleb ta koos abikaasa ja poegadega meile külla.

 

Lühifilmide kogumik “Metsik lõuna”

Lühifilmide kogumik “Metsik lõuna” esitleb kaheksat lugu Tartust ja Lõuna-Eestist, mis püüavad tabada ellujäämise kunstide nippe ja saladusi. Nimekad filmitegijad Eestist ja välismaalt toovad meieni unikaalselt pöörased lood inimestest ja kogukondadest ning neid ümbritsevast kultuurist.

Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi raames otsisid ja leidsid Lõuna-Eesti eripärasid: Andrey Paounov (Bulgaaria), Andris Gauja (Läti), Carl Olsson (Rootsi/Taani), Eva Kübar (Eesti), Jaan Tootsen (Eesti), Maria Aua (Eesti), Viesturs Kairišs (Läti), Ülo Pikkov (Eesti).

Ülo Pikkovi lühifilm “Õmblusmasin” valiti 2024. aasta parimaks eesti filmiks ja sai filimiajakirjanike auhinna Neitsi Maali.

Ülo Pikkoviga vestleb enne filme Raimo Jõerand.

Rändajad

See on lugu kolmest erinevast põlvkonnast Siberi eesti naisest, kelle esivanemad saadeti 19. sajandil kurjategijatena Eestist välja. Vangla asemel satuti aga paradiisi – viljakale maale, kus inimesed ehitasid kiiresti oma elu üles. 170 aastat hiljem on olukord pöördunud: kes on juba “siinse eluga ära harjunud”, kelle jaoks on aga sõja-eelõhtu viimane aeg pöörduda ringiga tagasi paradiisi, mis sedapuhku on Eesti.

Režissöör Eva Sepping (1978) on kunstnik, kes  töötanud peamiselt videomeediumiga. Lõpetanud Tartu Ülikoolis ajaloo (2003) ja Eesti Kunstiakadeemias interaktiivse multimeedia (2009). Oma EKA õpingute ajal uurinud rahvusidentiteediga seotud teemasid ning teinud ka vastavasisulisi näitusi (2010-2015) nii Eestis kui piiri taga. Hetkel tegutseb ta vabakutselisena, kunstiprojektides osaleb pisteliselt ning on osalise koormusega õpetaja Tartu Kunstikoolis. “Rändajad” (2024) on tema debüütfilm.

“Anett”

Eesti üks armastatuimaid sportlasi Anett Kontaveit oli 2022. aastal maailma teine reket. 2023. aasta suvel teatas ta, et lõpetab profikarjääri. Dokumentaalfilm „Anett“ on üles võetud unikaalsel ajahetkel, tuues vaatajate ette Aneti viimase aasta tipptennises ja tema lahkumisotsuse küpsemise.

Näeme kuuekordse WTA turniirivõitja argipäeva ja seda, milline töökus, sihikindlus, aga ka psühholoogiline pinge peitub edu taga. Kuidas loobuda millestki, mis on olnud sinu elu kese 20 aastat?

Pärast filmi ühist vaatamist räägib režissöör Kaupo Kruusiauk filmi saamisloost ja vastab vaatajate küsimustele. Vestlust juhib Raimo Jõerand.

Ajalookonverents “Kehra mõis – tuntud ja tundmatu”

MTÜ Kehra Raudteejaam XII ajalookonverents  “Kehra mõis – tuntud ja tundmatu”

Laupäeval, 21. septembril 2024 kell 11 Kehra muuseumis

Päevakava

1. Mida kujutas endast mõis – Tartu Ülikooli emeriitprofessor Tiit Rosenberg

2. Puit ja puitmõisad Eestis. Ajalooline ülevaade hoonetüübi ehitusajaloolisest arengust 18.  sajandist 20. sajandi alguseni”– Tartu Ülikooli doktorant Elis Pärn

3. Kehra mõisa asutamine ja omanduslugu20. sajandi alguseni – Valdo Praust
4. Sordiaretusest Kehra  rüütli-  ja riigimõisas 20. sajandi esimesel poolel – Eesti Maaülikooli professor Mati Koppel
5. Kehra haigla mõisa härrastemajas aastatel 1956–1994 – Anne Oruaas

Konverentsi moderaator on Priit Raudkivi

Lõunasöök

Ringkäik mõisasüdames  Valdo Prausti juhtimisel. Eesmärk on tutvuda   säilinud hoonetega  ning näidata ka hävinud hoonete paiknemist. Valdo Prausti juhatusel jalutuskäigud on kultuurilooliselt alati harivad ning panevad ajaloopäevale ka väärika punkti.

 

Kubujussist Kääbikuni. 90 aastat kunstnik Maret Kernumehe sünnist

20. juulil möödub 90 aastat raamatuillustraatori, maalikunstniku ja graafiku Maret Kernumehe sünnist, kelle lapsepõlv möödus Anija vallas. Koolieelikuna elas ta Aegviidus ja hiljem Kehras. Ta õppis 10 aastat Kehra koolis, aga keskkooli lõpetas Tallinnas.  Maret Kernumees tõi Kehra keskkoolile esimesed meistritiitlid kergejõustikus koolinoorte vabariiklikelt võistlustelt.

Kuigi Maret Kernumees lahkus meie hulgast juba enam kui veerand sajandit tagasi, elab edasi palju toredaid raamatutegelasi, kellele just tema näo andis.  Maret Kernumeest peetakse üheks parimaks J.R.R. Tolkieni “Kääbiku”  illustreerijaks. Näitusel on võimalik vanu tuttavaid raamatuid uuesti sirvida.

Näituse pidulik avamine reedel, 19. juulil kell 15. Kõik huvilised on oodatud.