Muuseumiöö “Öös on raamatut”

Muuseumiööl on Kehra muuseum avatud kõigile külastajaile kuni kella 23-ni või kui külastajaid jätkub, siis kauemgi.

Avatud on püsinäitused Vabadussõja murdelahingutest Kuusalu ja Anija valla maadel ja Kehra ajaloost ning Esta Matla nukkude näitus.

18.00 avame MTÜ Kehra Raudteejaama liikmetele ja muuseumile kuuluvate vanade raamatute näituse

18.30 esitleme Kehra küla elaniku Rein Laumetsa ja ajakirjanik Uku Toomi ühistööna valminud raamatut “Tähelepanu, Mnemoturniir!” (Varrak 2025)

20.30  Heli Laulustuudio noorte lauljate kontsert

21.30  kohtumine Kehra juurtega luuletaja Kaarel B. Väljamäega

Kehra Kunstidekooli lõpetajate kontsert

Kehra Kunstidekooli tänavused lõpetajad annavad enne lõpueksameid  Kehra muuseumis kontserdi, et saada eksamiteks rohkem esinemiskogemust.

Esinevad  Helen Leet (akordion)

Roland Jürgenson (kitarr)

Ami Laande  (kitarr)

Olena Kharchenko  (viiul)

Lenna Veerbaum  (klaver)

Helina Hapsalo  (viiul)

Mitu mõtet

Kehras elav kunstnik Marko Pikkat joonistab lustakaid pilte, millest paneb kokku lasteraamatuid ja kalendreid ja mida kõike veel. Tema looming tugineb sõnamängudele ja meie emakeele kõlalistele sarnasustele, mis pildi kujul vahva väljundi saavad. Iga pilt väärib silmitsemist! Kindlasti saab naerda.

Need käänulised teed

Etendus põhineb Raasiku valla kodu-uurija Vaino Napi raamatul “Sangarid ja desertöörid. Kodukant sõjakeerises” (2022).  Etendus jutustab eesti meeste erinevatest (sund)valikutest viimase suure sõja ajal ja tugineb Vaino Napi perekonnas tõesti sündinud lugudele.

Dramatiseeringu tegi ja lavastas Maie Matvei Koselt, mängivad Pikavere  mõisa näiteseltsi harrastusnäitlejad.

Kehra metsast maailma

Kehrast pärit diplomaadi, riigimehe ja kirjamehe Kaarel Robert Pusta 1936. aastal ilmunud mälestusteraamatu “Kehra metsast maailma” pealkiri saab uue kohtumise sarja tunnuslauseks.

Pusta sünnist möödub 1. märtsil 142 aastat. Tema elust ja tegemistest kõneleb kirjandusteadlane Janika Kronberg.

Sellele järgneb kontsert, kus kuulame prantsuskeelseid laule duo Salon Poulencette’i esituses. Laulab Kaisa Jõhvik ja teda saadab klaveril Mari Visnapuumägi.

 

Näitus “Miniatuurimeister Richard Kaljo”

Näituse “Miniatuurimeister Richard Kaljo” on koostanud Kehrast pärit kunstikoguja Andres Aruoja oma eksliibriste kollektsioonist.

Eksliibrisekunstnikuna on Richard Kaljo (1914-1978) nimi tuntud üle kogu maailma. Alustanud eksliibriste loomist 1939. aastal, jõudis ta graveerida puusse sadu meeldejäävaid raamatuviitu. Süžeelt lihtsad, pretensioonideta sügavmõttelisusele, küll aga teravmeelsed, köitvalt kelmikad ning sageli kompositsiooniliselt uudsed, alati huvitavalt graveeritud — sellised on Richard Kaljo maailmakuulsuse võitnud eksliibrised.

Näitusega alustab Kehra muuseum raamatuaasta tähistamist, on ju eksliibris mõeldud eelkõige raamatusse kleepimiseks ja  näitab, kellele raamat kuulub.

Vabariigi pillimees Toomas Valk ja tema pereansambel

Tähistame Eesti Vabariigi  107. aastapäeva Toomas ja Meel Valgu  pereansambli kontserdiga Kehra muuseumis.

Lõõtsamängijad Toomas ja Meel elavad Setomaal Nedsaja külas. Nende ühine kirg on vanad seto pillilood. Meel ja Toomas on andnud kontserte ja sisustanud peoõhtuid kõikjal Eestis ning tutvustanud seto ja eesti pillilugusid ja tantse ka Prantsusmaal, Saksamaal, Lätis, Venemaal, Udmurdimaal, Mordvamaal ja Tatarimaal. Meel ja Toomas on koos pilli mänginud juba 16 aastat ja mõlemaid on korduvalt valitud Seto Kuningriigi parimaks pillimeheks.

2024. aasta novembris valiti Toomas Valk vabariigi pillimeheks. Pillimehena, Nedsaja Küla Bändi liikme ja lauljana on ta hästi tuntud, vähem on teada, et Toomase sünnikodu oli Kehras.  Nüüd tuleb ta koos abikaasa ja poegadega meile külla.

 

Esta Matla nukkude maailm

Alaveres elanud Esta Matla (1955 – 2023) parandas ja korrastas vanu nukke, kes olid juba ära visatud või polnud enam mängimiseks vajalikud. Mingil ajal hakkas ta nendest koostama ka näitusi, mis olid paljudes raamatukogudes ja rahvamajades. Näitusel on väljas ka tema enda koostatud albumid oma nukkudest ja näitustest.

Ta jõudis parandada umbes 400 nukku. Kehra muuseumi näitusele on jõudnud nendest 168. Näitus on avatud sügiseni.

Käsitööde jõulumüük

Kehra muuseumis on käsitööde jõulumüük.

Ootame kohalikke käsitöötegijaid oma kaupa müüma. Teretulnud on ka küpsetised ja hoidised.

Värvi ja peegeldust

“Värvi ja peegeldust” on Kehrast pärit harrastuskunstnik Tiiu Viiese (1949–2023)  mälestusnäitus.

Tiiu Viies (Saarepera) lõpetas 1968. aastal Kehra keskkooli. Kooli ajal paistis ta silma mitmekülgselt andeka õpilasena. Ta õppis hästi, lõpteas ka muusikakooli klaveri erialal, tegi sporti, tuli korduvalt orienteerumises auhinnalistele kohtadele nii maakonna kui vabariiklikel võistlustel. Tiiu Saarepera laulis legendaarse Kehra tütarlasteansambli “Anne” algkoosseisus. Ta lõpetas Tartu Ülikooli nii inglise filoloogi kui  psühholoogina.

Tema õde Reet Remmel on kirjutanud: “Tiiu on jätnud meile nii rikkaliku pärandi maalides, kirjasõnas ning isegi käibele läinud psühholoogiliste nippidena, et polegi muud vaja, kui Tiiut tsiteerida.”

Tiiul on olnud üle kümne isiknäituse: Viimsi ja Randvere huvikeskustes, Kesklinna sotsiaalkeskuses, Estonian Business Schooli ruumes. Tema tööd on üleval Pirita teel Võru restoranis. Maalimine oli aga ainult tema hobivaldkond.

Tiiu on koolitanud piloote, stjuuardesse, ärijuhte, direktoreid, lapsi, lasteaia õpetajaid, treeninud suurorganisatsioone, aga aidanud leida oma rada ka Kaagvere kooli tüdrukutel. Psühholoog, terapeut, organisatsiooninõustaja, rõivadisainer, maalija, interjöörikujundaja, suur kodu sättija ja seinte lammutaja, taliujuja, rulluisutaja, maalikunstnik, Sulevi ja Marcuse ema, kelle sõnul Tiiu mitte kunagi häält ei kõrgendanud, vanaema Martinile ja Lulule.